Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą

Każde auto, niezależnie od tego, czy pokonujesz nim krótkie odcinki, czy jeździsz w wielokilometrowe trasy, musi być sprawne technicznie, posiadać ważne ubezpieczenie OC oraz niezbędne elementy wyposażenia. To, co powinno się znaleźć w aucie jest ściśle określone prawem. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu problemowi z bliska i określimy, jakie elementy powinny być zawsze dostępne w naszym pojeździe, aby podróżować legalnie i bezpiecznie. Ponadto rozwiejemy wątpliwości, czy to samo prawo obowiązuje też za granicą. Dzięki tej wiedzy unikniesz wysokich mandatów – zapraszamy do lektury!

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce w 2023 roku?

Aktualne przepisy prawne w Polsce mówią jedynie o trzech obowiązkowych elementach wyposażenia auta. Są to:
  • gaśnica – eksperci polecają zakup gaśnicy proszkowej typu ABC o pojemności co najmniej 1 kg. Umożliwia ona gaszenie płynów, gazów i ciał stałych. Kodeks drogowy nie przewiduje konieczności legalizacji gaśnicy.
  • tablice rejestracyjne – chodzi przede wszystkim o to, by tablice były czytelne i umieszczone w widocznym miejscu. Brak możliwości odczytania numerów rejestracyjnych np. przez służby mundurowe, może skutkować mandatem. Należy zwrócić szczególną uwagę na stan tablic – jeśli są brudne, trzeba natychmiast umyć auto.
  • trójkąt ostrzegawczy – ustawia się go na drodze w sytuacji, kiedy pojazd uległ awarii lub brał udział w kolizji.

Wyposażenie dodatkowe – co jeszcze warto mieć w samochodzie?

Chociaż przepisy drogowe przewidują tylko trzy wyżej wymienione elementy, dla własnego bezpieczeństwa warto dokupić jeszcze kilka innych przedmiotów. W co warto zainwestować?
  • kamizelka odblaskowa – to koszt kilku złotych, a może ona znacznie zwiększyć Twoje bezpieczeństwo. Paradoksalnie, chociaż nie ma obowiązku posiadania kamizelki w aucie, jej brak może skutkować mandatem. Załóżmy, że Twoje auto uległo awarii poza obszarem zabudowanym. Musisz wysiąść z pojazdu, by sprawdzić, co się stało. Z punktu widzenia prawa stajesz się wtedy pieszym i podlegasz pod Ustawę Prawo o ruchu drogowym, która nakazuje posiadanie odblasków po zmroku. 
  • apteczka – podstawowe wyposażenie apteczki to środki opatrunkowe, rękawiczki ochronne, środek do dezynfekcji, koc ratunkowy, maska do sztucznej wentylacji. Należy pamiętać, że na każdym kierowcy spoczywa obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Tak wyposażona apteczka może znacznie ułatwić prowadzenie czynności, aż do przyjazdu służb. Rękawiczki jednorazowe i maseczka chronią nas dodatkowo przed kontaktem z płynami ustrojowymi.
  • podstawowy pakiet narzędzi, koło zapasowe, lewarek, linka holownicza i kable rozruchowe – mogą być przydatne w przypadku drobnych problemów technicznych na drodze, które można usunąć na miejscu.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

Jadąc za granicę, należy zainteresować się nie tylko przepisami drogowymi obowiązującymi w kraju, do którego się zmierza, ale także wszystkich państw mijanych po drodze. Wszystkie informacje na ten temat podane są na rządowej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wystarczy wybrać odpowiedni kraj z listy. Teoretycznie większość państw europejskich i niektóre spoza Europy podpisało konwencję wiedeńską, która zezwala kierowcom na posiadanie obowiązkowego wyposażenia obowiązującego w kraju, w którym zarejestrowane jest auto. W przypadku Polski byłby to trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. W praktyce lepiej jednak zastosować się do przepisów panujących w danym państwie, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. 

Obowiązkowe elementy wyposażenia auta za granicą – porównanie

Poniżej przedstawiamy porównanie obowiązkowego wyposażenia auta w wybranych krajach:
  • Niemcy – apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa
  • Dania – trójkąt ostrzegawczy
  • Włochy – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa
  • Słowacja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe, lewarek, klucz do kół
  • Chorwacja – apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, żarówki zapasowe
  • Austria – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, gaśnica
Oprócz obowiązkowego wyposażenia, zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowych elementów, takich jak np. łańcuchy śniegowe, przydatne w obszarach górskich. Dobrym nawykiem jest także regularne sprawdzanie i konserwacja wyposażenia w samochodzie, aby mieć pewność, że jest ono gotowe do użycia w razie potrzeby. To może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort podczas podróży.

POMOC DROGOWA GOŁĘBIOWSKI

511 050 222

Pomoc 24H / 7 dni w tygodniu
Jesteśmy dostępni o każdej porze dnia lub nocy