Na polskich drogach codziennie dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Na pewno, jako kierowca byłeś kiedyś w sytuacji, której w ostatniej chwili udało Ci się uniknąć stłuczki. Niezależnie od tego, czy mowa o kolizji, czy wypadku drogowym, warto wiedzieć, jak się odpowiednio zachować w miejscu zdarzenia.
W niniejszym artykule omówimy różnice między kolizją a wypadkiem oraz udzielimy wskazówek, które pomogą Ci właściwie zareagować w sytuacji awaryjnej na drodze. Dzięki temu będziesz w stanie zapewnić sobie i innym uczestnikom ruchu maksymalne bezpieczeństwo oraz skutecznie udzielisz pomocy w potrzebie.
Kolizja jest to zdarzenie w ruchu lądowym, którego skutkiem są straty materialne, np. uszkodzenie karoserii auta, wgniecenia, zarysowania lakieru itp. lub też jeden z uczestników doznał niewielkich obrażeń ciała, dających uczucie dyskomfortu do 7 dni. Kolizja spowodowana jest zwykle przez zignorowanie zasad bezpieczeństwa i przepisów drogowych lub ich nieumyślne naruszenie.
Wypadek drogowy ma znacznie poważniejsze konsekwencje. Może on prowadzić do śmierci uczestnika zdarzenia lub poważnych obrażeń ciała, dających symptomy i prowadzących do rozstroju zdrowia powyżej 7 dni. Wypadek i kolizję odróżnia się więc przede wszystkim za pośrednictwem oceny poniesionych strat materialnych oraz stopnia uszczerbku na zdrowiu. Różni je także czas hospitalizacji poszkodowanych.
W przypadku kolizji, która ma charakter drobnej stłuczki, a wśród uczestników nie ma osób poszkodowanych, nie ma obowiązku wzywania policji. Kierowcy mogą ustalić, kto zawinił i spisać oświadczenie, które następnie przedkłada się firmie ubezpieczeniowej. Policję wzywa się, jeżeli są wątpliwości co do tego, kto jest sprawcą kolizji lub istnieje podejrzenie, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Jeżeli dojdzie do stłuczki, należy zatrzymać pojazdy w bezpiecznym miejscu. Nie powinny one blokować drogi i stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Uszkodzony pojazd powinien być oznaczony trójkątem ostrzegawczym i migającymi światłami awaryjnymi.
Oświadczenie sprawczy kolizji powinno zawierać następujące elementy:
W internecie dostępne są gotowe blankiety do wypełnienia w przypadku kolizji. Warto mieć w schowku w aucie wydrukowany formularz. Dzięki temu nie zapomnisz uwzględnić ważnych danych w oświadczeniu, kiedy będziesz w stresie.
Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego, w którym są osoby poszkodowane, masz obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. W pierwszej kolejności zadbaj o własne bezpieczeństwo i upewnij się, że nic Ci nie zagraża. Jak możesz pomóc?
Jeżeli pojazdy po zdarzeniu drogowym są poważnie uszkodzone i nie nadają się do dalszej jazdy, należy wezwać pomoc drogową. Dotyczy to szczególnie przypadków, w których uszkodzone auta blokują ruch i stwarzają zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Pomoc drogowa przetransportuje niesprawne auto bezpośrednio do warsztatu mechaniki pojazdowej lub na wskazany parking.