Każdemu może się zdarzyć awaria auta w najmniej spodziewanym momencie. Czasem niemożliwe jest jego naprawienie od ręki. Taki pojazd trzeba szybko usunąć z drogi, aby nie tamować ruchu. Nie zawsze jednak potrzebna jest laweta. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można skorzystać z linki holowniczej.
Jak prawidłowo holować auto? Jakie są aktualne przepisy? Jak nie narazić się na mandat? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Przestrzegamy też, jakich błędów nie popełniać.
Holowanie pojazdu – aktualne przepisy prawne
O zasadach, których musi przestrzegać kierowca zarówno pojazdu holowanego, jak i holującego mówi art. 31. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jakie informacje zawiera podstawa prawna?
- ograniczenie prędkości pojazdu holującego wynosi 30 km/h w terenie zabudowanym i 60km/h poza terenem zabudowanym.
- pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, niezależnie od warunków na drodze.
- w pojeździe holowanym musi znajdować się kierowca, który posiada odpowiednie prawo jazdy
- połączenie między pojazdami musi być mocne, niedopuszczalne jest rozczepienie się pojazdów w czasie jazdy. Wyjątek stanowi motocykl, który wymaga połączenia giętkiego.
- konieczne jest oznaczenie pojazdu holowanego żółtym trójkątem ostrzegawczym zawieszonym z tyłu po lewej stronie. Alternatywnie można wysyłać żółte sygnały błyskowe.
- auto holowane ma obowiązek mieć włączone światła pozycyjne, jeśli jest niedostateczna widoczność.
- pojazd holowany musi mieć sprawne hamulce (co najmniej jeden układ na połączeniu sztywnym, dwa na połączeniu giętkim).
- ściśle określone są odległości między samochodami. Jest to maksymalnie 3 metry na połączeniu sztywnym i od 4 do 6 metrów na połączeniu giętkim.
- połączenie powinno być oznaczone biało-czerwonymi pasami lub zaopatrzone w czerwoną albo żółtą chorągiewkę.
Kiedy zabrania się holowania
Te kwestie reguluje ta sama podstawa prawna. W określonych okolicznościach holowanie auta jest surowo zabronione. Nie wolno holować:
- pojazdu, który ma niesprawny układ kierowniczy lub hamulcowy. Dotyczy to także holowania pojazdów, które mają układ hamulcowy uzależniony od silnikowego, a ten uległ awarii (dotyczy połączenia giętkiego).
- więcej pojazdów niż jeden
- gdy pojazd holujący ma przyczepę lub naczepę
- gdy pojazd holujący ma mniejszą masę całkowitą od holowanego
- na autostradzie (możliwe jest tylko przez pojazdy specjalnych służb)
Ustawa w tych kwestiach jasno określa co wolno, a czego nie powinno się robić. Warto jednak zwrócić dodatkowo uwagę na kwestie techniczne pojazdów. Nie zaleca się holowania na lince aut z automatyczną skrzynią biegów, hybrydowych, elektrycznych oraz z hydropneumatycznym zawieszeniem. Istnieje bowiem ryzyko uszkodzenia auta. Nie wolno także montować linki do zderzaka, czy innych elementów, które mogą ulec zniszczeniu.
Uwaga! Za nieprzestrzeganie prawa kierowca pojazdu holującego może dostać wysoki mandat.
Holowanie auta – dobre praktyki
Awaria auta na środku jezdni często może być czynnikiem, który wyzwala stres. Warto więc już zawczasu przygotować się na taką ewentualność, by wiedzieć, jak się zachować. Oprócz znajomości prawa, wskazane jest stosowanie się do pewnych praktyk zwyczajowych. Nie będziesz zagrażał bezpieczeństwu na drodze i zmniejszysz irytację pozostałych uczestników ruchu drogowego. O czym warto pamiętać?
- poruszajcie się skrajnie prawym pasem – ułatwi to wyprzedzanie innym kierowcom.
- unikaj tras o dużym natężeniu ruchu. Lepiej wybrać boczne uliczki.
- omijaj trasy ze wzniesieniami i stromymi podjazdami.
- utrzymuj odpowiednią odległość za autem holującym. Lina musi być cały czas lekko napięta – nawet, jak stoicie na światłach. Zwróć uwagę holującemu, aby ruszał łagodnie i płynnie. Unikniesz uszkodzenia auta.
- osoba bardziej doświadczona w jeździe powinna usiąść za kierownicą pojazdu, który uległ awarii.
- pozostań z holującym w kontakcie. Możecie rozmawiać przez zestaw głośnomówiący.
- uważaj na pieszych i rowerzystów. Mogą oni w pierwszej chwili nie zauważyć liny łączącej pojazdy.
- pojazd holowany powinien hamować w większą siłą niż ten z przodu. Unikniesz w ten sposób najechania na tył auta holującego i zapewnisz odpowiednie naprężenie liny.
Ta wiedza wystarczy, by prawidłowo zachować się na drodze w przypadku awarii auta. Stosowanie się do powyższych wskazówek pomoże ci opanować nerwy i uniknąć wysokich mandatów. Oczywiście mamy nadzieję, że takie nieprzyjemne sytuacje, jak kolizja czy zepsucie samochodu będą przydarzać ci się jak najrzadziej.