Czy polisa OC obejmuje holowanie pojazdu

Kolizja lub awaria auta na drodze to prawdziwy problem. Unieruchomienie pojazdu wiąże się bowiem z koniecznością wezwania pomocy drogowej. Kierowcy martwią się zwykle o wysokie koszty usługi holowania. Czy można skorzystać z opcji darmowego holowania na parking lub do warsztatu w ramach ubezpieczenia? W jakich sytuacjach i na jakich zasadach jest możliwe skorzystanie z tego przywileju? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości.

Czy ubezpieczenie OC pokrywa koszty lawety?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Firmy ubezpieczeniowe często oferują holowanie uszkodzonego auta w ramach darmowego bonusu do polisy OC lub OC/AC. Wynika to z dużej konkurencji na rynku – ubezpieczyciele próbują zachęcić klientów atrakcyjnymi dodatkami. Warto jednak dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia, często bowiem nakładane są pewne ograniczenia, w efekcie pomoc uzyskamy wyłącznie w określonych przypadkach. 

Holowanie w ramach ubezpieczenia Assistance

Do podstawowego ubezpieczenia OC firmy ubezpieczeniowe często proponują usługę Assistance. To dobrowolne ubezpieczenie, które ma zapewnić kompleksową pomoc w przypadku nagłych zdarzeń losowych. Do wyboru zwykle są co najmniej dwa warianty – pakiet podstawowy i rozszerzony. Czym się one różnią? Przede wszystkim obejmują różne rodzaje zdarzeń, ale także mają inny limit kilometrów, które musi pokonać laweta. Nie każda oferta obejmuje także holowanie za granicą. Na wyjazdy warto więc wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas podróży.

Przed zakupem Assistance sprawdź dokładnie warunki swojego ubezpieczenia. Niektóre ubezpieczalnie dołączają je właśnie jako wspomniany darmowy dodatek do obowiązkowego OC. Ta opcja ma zwykle bardzo okrojony zakres, ale jeśli ci odpowiada, nie ma sensu wydawać pieniędzy na kolejną polisę.

Ubezpieczenie AC a holowanie pojazdu

AC, szerzej znane jako Autocasco, ma za zadanie uchronić pojazd przed uszkodzeniem, zniszczeniem oraz kradzieżą. W przypadku, gdy dojdzie do awarii i unieruchomienia auta, a naprawa na miejscu będzie problematyczna, warto mieć wykupione AC. Można wtedy skorzystać z opcji holowania pojazdu, która jest zawarta w polisie. 

Warto być świadomym, jakie są OWU (ogólne warunki umowy). Każda firma może oferować nieco inny zakres tej usługi. Podczas zakupu polisy można wybrać sobie dowolny wariant AC, np. taki, który rozszerza zakres holowania o dodatkowe kilometry.

Kolizja nie z twojej winy? Holowanie z OC sprawcy

Nie wszyscy kierowcy są świadomi, że w przypadku kolizji nie ze swojej winy przysługuje im prawo do odholowania auta z OC sprawcy. Warto skontaktować się z firmą ubezpieczeniową sprawcy jeszcze na miejscu zdarzenia. Ich obowiązkiem jest zapewnienie lawety, która przetransportuje twoje auto do warsztatu lub pod dom.

Oczywiście możesz także wezwać pomoc drogową na własną rękę i poprosić o wystawienie faktury. Jako poszkodowany możesz potem ubiegać się o zwrot kosztów. Wiąże się to jednak z dodatkowymi formalnościami. Z uwagi na oszczędność czasu, lepiej od razu ustalić szczegóły z ubezpieczycielem winowajcy kolizji.

Czy możliwe jest holowanie pojazdu w ramach innych ubezpieczeń?

Jeżeli posiadasz ubezpieczenie opon lub szyb, możliwe, że w ramach OWU znajduje się zapis o darmowym holowaniu w określonych przypadkach. Czasem wybita szyba lub przebita opona uniemożliwia dalszą podróż. Jeżeli naprawa na miejscu nie będzie możliwa, wówczas ubezpieczyciel powinien zaproponować odholowanie pojazdu do najbliższego warsztatu samochodowego.

Pamiętaj, że każda firma ma nieco inne warunki ubezpieczenia. Zapoznaj się z nimi dokładnie przed podpisaniem umowy. Podstawowe ubezpieczenie często gwarantuje bardzo okrojoną pomoc. Jeżeli więc zależy ci na dużym zakresie terytorialnym i limicie kilometrów, rozważ rozszerzenie usługi.

POMOC DROGOWA GOŁĘBIOWSKI

511 050 222

Pomoc 24H / 7 dni w tygodniu
Jesteśmy dostępni o każdej porze dnia lub nocy